English  |  עברית  |  

 

פרוייקט שיקום ושימור בית העלמין היהודי בגאליפולי

 

 
לאחרונה ערכנו ביקור שורשים בגאליפולי, שם נולדו, יצרו, ושגשגו אבותינו ואבות אבותינו במשך דורות רבים. הקהילה היהודית המפוארת שהתפתחה בגאליפולי במשך מאות שנים, החל מתקופת גירוש ספרד ועד תחילת שנות ה-70 של המאה הקודמת, נעלמה ונפוצה לכל עבר. רבים מבני הקהילה היגרו לארצות הברית, דרום אמריקה וישראל כבר בראשית המאה הקודמת ואלה שנשארו לא הצליחו לשמר את הקהילה. כיום לא נותרה בגאליפולי אף לא משפחה יהודית אחת.
 
עצוב היה לשוטט באזור העיר שהיה בעבר הרובע היהודי, לראות את הבתים הנטושים, בעלי הסגנון המיוחד, בהם התגוררו בעבר בני משפחותינו. עצוב היה לראות את חורבתו של בית הכנסת שעומד בשיממונו. אך בעיקר היינו עצובים, נזעמים ונעלבים לראות את מצבו של בית העלמין היהודי בו נקברו אבותינו ואבות אבותינו החל מהמאה ה-15, ושבהתאם לסקר שנערך לפני כ-10 שנים ע"י פרופ' מינה רוזן מכיל יותר מ-835 קברים.
 
רשימת 835 המצבות שנסקרו בבית העלמין ע"י פרופ' מינה רוזן

(הערה: אין לעשות ברשימה זאת כל שימוש ללא אישור בכתב ממנהל האתר)
 
בית העלמין עזוב, מוזנח ומחולל. חומתו וגדרותיו פרוצות לאדם ולבהמה. על בית הטהרה השתלטה משפחה מקומית והמקום נראה כמו מזבלה ציבורית. בכל שטח בית העלמין פשטה צמחיה צפופה של עשב בר ושיחים קוצניים שמכסים את מרבית הקברים. הקברים הנמוכים מכוסים בנוסף לצמחיה בשכבת בוץ. מצבות רבות חסרות מעל הקברים, חלקן נשדדו ונלקחו מהמקום וחלקן מתגוללות בשטח בית העלמין. על חלק נכבד משטחו של בית העלמין נבנה לפני מספר שנים בית דירות בן 6 קומות. בשנה האחרונה חלה הרעה מדאיגה במצב. עירית גאליפולי הפקיעה שטח גדול מבית העלמין, שטח בו נמצאים לפחות 200 קברים עתיקים, בכדי לבנות שם אכסניה לבנות ופארק. ללא כל התראה מוקדמת נשלחו לשטח הדחפורים של קבלני הבניה מטעם העיריה שחרשו את השטח תוך חילול הקברים שבו. את המצבות העתיקות פינו לאתר פסולת בניה. איור 1  מראה את גבולות בית העלמין המקורי (בקו אדום). איור 2  מראה את תכנית הפיתוח של עירית גאליפולי.

 

תמונת לויין של בית העלמין היהודי בגאליפולי


איור 1
איור 2

 

חייבים לעשות מעשה ולשקם בהקדם את בית העלמין החשוב הזה ולעצור את תהליך היעלמותו מעל פני האדמה. בכדי להשיב לאבותינו את כבודם שנרמס. בכדי לשמר את המקום הקדוש הזה גם למען הדורות הבאים. ובכדי להעביר מסר לתושבים המוסלמים המקומיים שהעם היהודי לא מזניח את מורשתו ואת הדברים המקודשים לו.
 
אי לכך החלטנו להתארגן בכדי לגייס את המשאבים הדרושים לביצוע פרויקט השיקום והשימור של בית העלמין.
עיקרי העבודה יכללו את השלבים הבאים:
 
א.      תיקון החומה והגדרות בהקדם במטרה לתחום את שטח בית העלמין ולהכריז עליו מחדש כעל מקום קדוש.
ב.       ניקוי שטח בית הקברות מאשפה, עשבים וצמחיה דוקרנית.
ג.        חשיפת כל המצבות מבוץ ונקויי מפטריות ועובש.
ד.       איתור מצבות שלא מונחות על הקברים ושיוכן לקברים הנכונים.
ה.      סימון הקברים חסרי המצבות בהסתמך על רישומים שביצעה פרופ' מינה רוזן בעבר.
 
שלב א' יתבצע בשאיפה תוך תיאום מלא עם הרשות המקומית שגם תוודא אכיפת השמירה על קדושת המקום.
 
נרשמנו כעמותה שתפעל בהתאם לחוק העמותות של מדינת ישראל . שם העמותה הוא:
העמותה לשימור מורשת יהדות גאליפולי (ע"ר מס. 580582179).  

פתחנו חשבון בנק בבנק לאומי סניף 932 (אשדוד).
מספר החשבון 418499/02
מספר הזה"ב להעברות בין בנקאיות בזמן אמת הינו  IL950109320000041849902
 
פתחנו דף בפייסבוק. שם הדף : The Jewish Heritage of Gallipoli - מורשת יהדות גאליפולי , כל המעוניין להתעדכן, להביע דיעה או להביא חומר מוזמן להכנס לדף.
 
נודה לכם על נכונותכם להצטרף לרשימת המשפחות או האנשים שיהיו מוכנים להירתם, בכל דרך שתבחרו, לפרויקט שיקומו ושימורו של בית העלמין בגאליפולי. כמו כן נודה לכם אם תוכלו לספק לנו שמות וכתובות של נשים נוספים שלדעתכם יהיו מעוניינים להצטרף למאמץ. נשמח גם לקבל את התייחסותכם לנושא.

 

 

לייבסיטי - בניית אתרים